Haber Detayı
23 Ekim 2019 - Çarşamba 16:08
 
Çayı satamazsak seneye yeni ambar sıkıntılarımız olacak
Rize Haberi
Çayı satamazsak seneye yeni ambar sıkıntılarımız olacak

ÇAYKUR OLARAK ‘’DAHA ÇOK KURU ÇAY SATIŞI’’ YAPMALIYIZ!... 


Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim; 2019 Yaş Çay alım sezonunun tamamlandığını, kurum olarak 2. Kez en fazla yaş yaprak alarak 851 tonla tamamlandığını açıkladı.. 


Alim; Yaş Çay sezonunu değerlendirmek üzere Çaykur’a ait Ziraat Çay bahçesinde  Rize basınıyla kahvaltılı bir basın toplantısı gerçekleştirdi. 


Genel Müdür Vekili Alim; ‘’Her ne kadar yaş çay alım rekorunu kırmış olsak bile, önemli olan asıl rekoru kuru Çay satışlarımızda göstermeliyiz’’ dedi. 


Yusuf Ziya Alim; Sezon içindeki üç Sürgün döneminde alınan yaş çay yaprağı şu şekilde.. Birinci sürgünde 287 bin ton, ikinci sürgün 267 bin ton ve üçüncü sürgünde ise 197 bin ton. Dolayısıyla toplamda 751 bin ton Yaş Çay yaprağı alımı gerçekleştiğini açıkladı. 


2019 Yılı içeresinde alınan 751 bin ton yaş yapraktan toplamda 140 Bin Ton kuru çay üretildiğini, ayrıca bir önceki yıllardan gelen kuru çay stokumuzla birlikte, toplam kuru çay stokumuz  ise 153 bin ton olduğunu ifade etti. 


Çaykur Genel Müdür vekili Yusuf Zıya Alım; kurumun 2 Milyar TL borcu bulunduğunu ve bu borcun ise üreticiye yapılan ödemelerden kaynaklandığını söyledi. 


Alim: “ 2 Yıl önce ARGE çalışmalarını yaptığımız Yeşil Çay pudrası üzerindeki çalışmalarımız sona erdi. Bu ürünümüz piyasaya sürülmeye başlandı. Bu pudra Makarna, Pasta, Dondurma, Kek ve benzeri ürünlerde kullanılabiliyor. Sağlık yönünden birçok hastalığa faydalı” dedi. 


Satışlarımızın aldığımız yaş çaya göre yeterli olmadığını ifade eden Yusuf Ziya Alim: ‘’Pakistan ile görüşmelerimiz devam ediyor ve bu ülkeye kuru çay satışı yapmak istiyoruz. Bu ülkeye hedeflenen kuru çay satışımız 30 ile 40 bin ton arasında olabilir. Şu an görüşmelerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Hindistan ile aralarının açık olması nedeniyle, eksilen bir miktar var ve biz bu açığı kapatmak istiyoruz” dedi. 


KURU ÇAY SATIŞLARIMIZ ARTTI: 


Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim: ‘’Kuru Çay satışlarımızda önemli artış sağladık. Geçmiş yıllara göre kuru çay satışımızdaki artışı çok önemsiyoruz. Zaten kurum olarak amacımız da bu. Bunun için büyük çaba gösteriyoruz. Buna göre 2017 Yılında 53 Bin Ton,2018 Yılında 73 Bin Ton, 2019 Yılında ise bu rakam 82 Bin Tona ulaşmıştır.’’ Dedi 


STEVİA FABRİKASINI KİRAYA VERİYORUZ: 


Türkiye de Stevia fabrikası bulunmadığını belirten Alım “ Hatay ve Antalya bölgesinde yetişen bir bitki. ülkemizde fabrikası olmadığı için bu fabrikayı kiralamak isteyenler oldu, bizde ilk ihalede istediğimizi alamayınca ikinci ihaleye çıkıyoruz. Stevia bu bölgeye uyum sağlamadı, üreticilerimize dağıttığımız fidanlar maalesef yağmur ve nemli hava nedeniyle yetişmedi, kurum olarak bizde bu fabrikayı kiraya vereceğiz” dedi. 


ÇÖP ÇAY DAĞITIMINI DURDURDUK: 


Alim: ‘’Vatandaşlarımıza bundan böyle  Çöp çay vermeyi durdurduk. Çünkü verdiğimiz çürümüş çöp çayları bazı vatandaşlar kurutarak çay yapıp paketledi. Merdiven altı dediğimiz yerlerde bu çaylar yeniden işlendi” dedi. 


ORGANİK ÇAY ÜRETİMİMİZDE EKSİLME OLMADI: 


30 Bin ton organik çay aldıklarını belirten Alim; ellerinde 15 bin ton organik çay bulunduğunu belirtti. Alım “ Kapasitemiz arttıkça üretici bizi tercih etti, şu an yıkılan paketleme fabrikamızın malzemeleri ile 600 Bin TL harcayarak, Kemalpaşa, Camidağı, Muratlı, Ardeşen, Hayrat, Araklı, Tirebolu ve Sabuncular çay fabrikası alanlarında yeni çay depoları yaptık. Seneye yeni depolama sıkıntılarımız olabilir. Paketleme tesisimiz günlük  dedi. 


İhracat yapmaları gerektiğini söyleyen Alim “ Yoksa seneye yeni ambar sıkıntılarımız olacak. Paketleme tesisimiz günlük 800 ton kapasitelidir. Ancak şu an günde 400 ton dolayında paketleme yapıyoruz” dedi. 

Kaynak: () - Orhan YAZICILAR Editör:
Etiketler: Çayı, satamazsak, seneye, yeni, ambar, sıkıntılarımız, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı