Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 13:12
 
Çay sektörü temsilcileri kuru çay zammını yeterli bulmadı
Rize Haberi
Çay sektörü temsilcileri kuru çay zammını yeterli bulmadı

DOĞU Karadeniz Bölgesi’nde bir süredir çay sektörü temsilcileri fiyat maliyet artışları nedeniyle kuru çaya zam talebinde bulunuyordu. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) işçi ve işletme maliyetlerini göz önünde bulundurarak kuru çaya yüzde 15 oranında bir zam yaptı. Dünden itibaren geçerli olacak zam oranları sektör temsilcilerini memnun etmedi.

 

Sadece yaş çay girdisine son 2,5 yıl içinde yaklaşık yüzde 45’in üzerinde zam yapıldığını kaydeden Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan “Kuru çay’a yapılan yüzde 15’lik zam yeterli değil. Biz yüzde 25 oranında bir zam bekliyorduk” dedi. Erdoğan “Yaş çaya zam geliyor, bütün girdilere; kömürüne, elektriğine her şeyine zam geliyor ama kuru çaya yaklaşık 2,5 yıldır zam yapılmadı. ÇAYKUR lider kuruluş olduğu için raftaki fiyatı diğer sektör temsilcilerini de bağlıyor. Dolayısıyla rafta ÇAYKUR fiyatlarının düşük olması bizim de düşük olmamıza sebep olup, bizi etkiliyor. Zam taleplerimizi 7-8 aydır sürekli yineliyoruz. İBB seçimlerinden sonra yaş çaya yapılan zam oranında bir zam yapılacağı söylendi ve yapıldı. Ama bizim için yeterli bir zam oranı değildir” dedi.

 

“HAKKI YÜZDE 25 ORANDA BİR ZAMDI”

 

Sadece yaş çay girdisine son 2,5 yıl içinde yaklaşık yüzde 45’in üzerinde zam yapıldığını kaydeden Başkan Erdoğan “İşçilikte ve diğer girdilerde de aynı oranda maliyetleri artmasına rağmen yapılan bu zam yeterli değildir. Şu an vatandaşın sofrasına gelen en ucuz temel gıda maddesidir. Hakkı daha yüksek oranda bir zamdı. İnşallah yakın bir zamda yine zam yaparlar. Biz yüzde 25 oranında bir zam bekliyorduk. Yüzde 15’lik biz zam yapıldı. Yılbaşına kadar yapılacağı söyleniyor. Ama bizim 25 artı yılbaşına kadar bir yüzde 10 uygulaması daha olsaydı anca sektörü normale götürdü. Bu zam tarladaki çaya ya da sanayiciye rahatlık getirecek bir oran değil” dedi.

 

YENİ BİR ZAMLA TELAFİ EDİLEBİLİR

 

Beklentinin yüzde 25 oranında bir zam olduğunu ifade eden Rize Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği (RESOB) Başkanı Güven Aksoy da “Yapılan yüzde 15’lik zam yeterli değil. Yüzde 25 oranında bir zam bekleniyordu. Daha sonra yeni bir zamla bu telafi edilir mi, bilmiyoruz. Ama çay sektörünün bitmeden bu zammın yapılması gerekiyordu. Zam az olduğu zaman özel sektör de piyasadan çayı düşük fiyattan alıyor. ÇAYKUR’un alamadığı çayı özel sektör daha düşükten alıyor. Özel sektöre yapılan zamla özel sektör kendi geldiğinde piyasadaki çayı düşük fiyattan alamayacak” dedi.

 

PİYASALARIN ARTIK YERİNE GELMESİ LAZIM

 

Sadece özel sektör tarafından değil müstahsil tarafından da olaya baktıklarını kaydeden Başkan Aksoy “Bugüne kadar ‘kuru çaya zam yapılmalı’ açıklamalarımızın altında da müstahsilin çayını devletin verdiği 3 TL’den satabilmesiydi” dedi. Seçimsiz artık bir dört yıl beklediklerini kaydeden Başkan Aksoy “Piyasaların artık yerine gelmesi lazım. Hükümet; enflasyon, işsizlik, ekonomi, yatırım, üretim bunlara yönelmeli artık. Siyaseti artık bir kenara koyalım. Vekilinden tutunda yöneticilerine kadar herkes ilinde ‘daha iyi neler yapabilirim’ bunları düşünmesi lazım” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çay, sektörü, temsilcileri, kuru, çay, zammını, yeterli, bulmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı