Haber Detayı
17 Haziran 2013 - Pazartesi 14:14
 
Bursaspor Yapıyor, Rizespor Yatıyor !
Diğer Haberi
Bursaspor Yapıyor, Rizespor Yatıyor !

ALTYAPI ŞANS BEKLİYOR

BURSASPOR YAPIYOR, RİZESPOR YATIYOR

Spor Toto Süper Lig’in yeni ekiplerinden Çaykur Rizespor’da gözler, Bolu’da yapılacak olan 1. Etap kampı öncesinde altyapıya çevrildi.

5 yıl aradan sonra, Teknik Direktör Mustafa Denizli ile Spor Toto Süper Lig’e çıkan ve Denizli ile yollarını ayırarak yola Teknik Direktör Rıza Çalımbay ile devam etme kararı alan Yeşil-Mavili Çaykur Rizespor’da 15 futbolcu gönderilirken henüz kamp öncesinde herhangi bir transfer gerçekleştirilmedi.

Transferler için, TFF tarafından Süper Lig’e “Ayak bastı parası” şeklinde tabir edilen yaklaşık 12 Milyon Liranın hesabına aktarılmasını bekleyen Yeşil-Mavili kulüpte, hafta içi İstanbul’da gerçekleştirilecek olan kongre de transfer çalışmalarını bekletiyor. Transfer listesinin hazır olduğu ve gelecek olan para ile hızlı adımların atılacağı beklenilen süreçte, transferlerin tamamının Bolu kampına yetişip yetişmeyeceği ise netlik kazanmadı.

Bolu’da yapılacak olan 1. Etap kampı aynı zamanda Çaykur Rizesporlu altyapı futbolcularının da değerlendirilebilmesi açısından önemli görülüyor.

ALTYAPI SPORCULARI MERAKLA BEKLİYOR

Teknik Direktör Rıza Çalımbay’ın görevi devr alır almaz yaptığı “Altyapıya önem vereceğim” açıklaması, hali hazırda profesyonele imza atmış olan genç futbolcuları ve profesyonel olma şansı bekleyen A2’li gençleri heyecanlandırdı.

Bolu kampı için elinde bulunan kamp listesinde sezon başında profesyonel imzayı atan Kaleci Yunus Emre Kırdal ile devre arasına yakın profesyonel olan Muhammet Emre Kalkan ile Ozan Papaker’in kampa dahil edileceğini belirten Rıza Çalımbay, önümüzdeki günlerde geleceği Rize’de kendisine verilecek rapor doğrultusunda altyapıdan kampa dahil edilecek olan futbolcu sayısının artabileceğini söyledi.

KAMPA BAŞKA KİMLER ÇAĞIRILACAK?

Çaykur Rizespor’da altyapıdan profesyonele imza atan ve profesyonel olarak farklı kulüplere kiralık olarak gönderilen futbolcu sayısı 9 olurken, bu isimler; aynı zamanda geçen sezon Teknik Direktör Engin Korukır tarafından kampa sokulan Fatih Kaan Arıman (1994), Yüksel Kazdal (1994), Yunus Emre Kırdal (1993), Hasan Köse (1993), Nevzat Bilen (1993), Ozan Papaker (1996) dışında, Muhammet Emre Kalkan (1994), Muhammet Yılmaz (1991) ve Osman Mertoğlu (1990)

Bu sezon Rizespor’da profesyonel olan gençlerden, devre arasında Antalya’da düzenlenen Milli Takım kampında Maltepesporlu yöneticiler tarafından beğenilerek transfer edilen Fatih Kaan Arıman, sezon başında üçüncü yedek kaleci statüsüyle profesyonele imza atan Yunus Emre Kırdal, sezon başında profesyonele imza atarak Pazarspor’a transfer olan ve devre arasında Derince Belediyespor’a kiralanan Yüksel Kazdal, devre arasına yakın profesyonel yapılan Muhammet Emre Kalkan ve Ofspor’a transfer edilen Ozan Papaker isimleri arasından, kamp listesinde sadece Ozan Papaker, Muhammet Emre Kalkan ve Kaleci Yunus Emre Kırdal isimleri yer alıyor.

Önceki sezonlarda profesyonele imza atarak kiralık verilen futbolcuların durumları ile ilgili ne gibi bir karar alınacağı bilinmezken, bu sezon A2 takımında başarılarıyla göz dolduran Onur Korkmaz, Ömer Salih Ayçiçek, Ramazan Koçal, Yusuf Küçükaydın gibi bir çok isim de Bolu kampı için şans bekliyor.

Öte yandan A2 takımında yer alan futbolcuların yerine U18 takımı futbolcularından Furkan Safi ve U17 takımı futbolcularından Bayram Çelik’in de Bolu kampına katılacağı belirtiliyor.

BURSASPOR YAPIYOR, RİZESPOR YATIYOR

Çaykur Rizespor’da altyapı sporcuları başarılı birer futbolcu olabilmek ve yeteneklerini gösterebilmek için şans beklerken Spor Toto Süper Lig’in bir diğer temsilcisi Bursaspor, yaptığı uygulama ile dikkat çekiyor.

Yeni sezon hazırlıkları öncesi ilk etap kampına altyapıdan sporcu dahil etmek isteyen Bursaspor’da Teknik Direktör Hikmet Karaman yönetiminde, altyapı sporcuları idman yapıyor.

Sezonda farklı takımlara kiralık olarak gönderilen ve altyapı liglerinde oynayarak başarılı olan 1994-1997 arası doğumlu yaklaşık 20 sporcu, Hikmet Karaman yönetiminde düzenlenen idmanlarda kamp için şans elde etmeye çalışıyorlar.

RİZE’DE NEDEN UYGULANMIYOR?

Her sezon özellikle altyapı sporcularıyla ilgili şaibeli dedikoduların yaşandığı Rize’de, kamp süreçleri de daima sancılı geçiyor.

Altyapı hocalarının düzenlediği ve bazen araya hatır işlerinin de karıştığının iddia edildiği raporlar doğrultusunda kamp için ya da profesyonele imza atması için önerilen sporcuların göz önünde bulundurulduğu, bazı yeteneklerin ise gözden kaçırıldığı camiada konuşulurken, bu tür durumlar Rizespor altyapısında yer alan bir çok futbolcunun da moralini bozuyor.

Bursaspor’un uyguladığı türde bir yöntemin Çaykur Rizespor’da da yer alması, kiralık gönderilen ve altyapıda başarılı bir sezon geçiren futbolcuların kamp öncesinde toparlanarak hazırlanması, Rizespor altyapısında bulunan gençlerin geleceğe hazırlamak açısından daha doğru olacağı düşünülüyor.

Daima “Hak eden formayı alır” düstürunu savunan Çaykur Rizespor’da, altyapı sporcuları için de aynı düstüra sahip bir sistemin ne zaman geliştirileceği ise merak ediliyor.

Bir diğer merak edilen konu ise, Teknik Direktör Rıza Çalımbay’ın elindeki liste dışında Bolu kampına önerilecek diğer altyapı sporcularının kimler olacağı şeklinde…

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bursaspor, Yapıyor,, Rizespor, Yatıyor, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı