Haber Detayı
09 Haziran 2011 - Perşembe 15:28
 
BU SEÇİMİ KAZANMAK ZORUNDAYIZ
- Haberi
BU SEÇİMİ KAZANMAK ZORUNDAYIZ

BU SEÇİMİ KAZANMAK ZORUNDAYIZ

“Parti” kelimesinin eski adı “fırka”dır.

“Fırka” ise ayrılık demektir.

Tabi bu ayrılık bölünmek/parçalanmak anlamında değildir.

Fikirlerdeki ayrılık, çözümlerdeki metot değişikliği demektir. Fakat görmekteyiz ki; Cumhuriyet kurulduğundan beri bu kuralı hiç uygulayamamışız. Kazanmak için birilerinin kaybetmesini sağlamak usulsüz bir eylemdir. Başkalarının kötülüklerinden yararlanarak kazanmak kural haline gelmiş. Oysa kendi gözelikleriyle kazanmalı insan.

//

Ölümü ve hicranı iliklerimize kadar yaşadığımız 70’li yıllarda bunun için milyonlarca yürek yanmıştır. Katliamlar, cenazeler, sakatlanmalar, uykusuz geçen geceler, güvensiz sokaklar, ideolojik dersler…  Bölünme adına ne varsa hepsini yaşadığımız günler. Bol miktarda silahlar.. mermiler..

Bir Cuma sabahı gülle sesiyle uyanıp inkılâp haberleriyle silkindiğimiz zaman titremiştik. Titremiştik ama kendimize gelememiştik. Zıt ideolojilerin aynı silahlarla eylem yaptıklarını sonra öğrendik. Zıt ideologların aynı mıntıkada villalarının olduğunu duman dinince gördük. Sonra da; o kara günleri yaşatanlarla sükûneti sağlayan ellerin aynı olduğunu dinlemeye başladık ve şok olarak hayıflandık.

Bir gecede silahların susması çok sürpriz gelmişti bize o zaman.  Rahmetli annem; “Oğlum, bu kadar silahlar bir anda nereye saklandı?” diye sormuştu da cevap verememiştim.

Derinlerde devletimizin olduğunu, dış güçlerin toplum psikolojisini kullanarak bizi nasıl yönettiklerini ve büsbütün oyuna geldiğimizi fark etmek için sislerin dağılması gerekiyormuş. Ortalığı sislendirenlerle sisleri dağıtanların aynı odaktan yönetildiği söylentileri ise içimizi ayrıca yaralamaktadır.

Beceremediğimiz demokrasiyi 83 yılından beri tekrar tekrar becermeye çalışmaktayız. Görmekteyiz ki, fikirleri çatıştırmayı değil de beceriksizlikleri ve hataları ifşa etmeyi denemekteyiz. Oysa, eskilerimiz “fikirlerin çatışmasından hakikat ortaya çıkar” demişlerdi. Acıdır ki bunu beceremedik. Maharetlerimizle gündeme gelmek yerine başkasının günahlarını reklam ederek kazanmayı seçmişiz. Bütün tencerelerin dibinin kara olduğunu tencere sahiplerine gene tüfek sesiyle mi anlatacaklar bilemiyorum.  Geçmişteki günahların bugün manşet olmasının sebebi bu değil mi?

“Savaşın kazananı olmaz” kuralını bizimkilere birileri ne zaman anlatacak? Fikirler ne zaman ön plana çıkacak? Üretmeden kazanmak ölmek demektir. Üretene yem olmak demektir. Fikir üretemeyenler başkalarının fikirlerini eleştirerek kazanır. Bu kazanç da gayri meşrudur, geçicidir.

Hangi fırkadan olursak olalım. Hangi adama sevdalıysak sevdalanalım. Unutmayalım ki; vatanımız bir, dinimiz bir, özgürlük aşkımız aynı, esarete hepimiz düşman. Öyleyse bölünerek yem olmaktansa, fikir üreterek bu vatanda kardeşçe yaşamasını öğrenmek zorundayız. Veya vuruşturarak zayıflayarak işgali tercih etmiş olacağız. Bizim can seçimimiz budur. Bu seçimde kardeşliğin kazanması şarttır. Sandıklar gelip geçer. Flamalar sokaklardan iner. Bağrışmalar diner. Sonra biz birbirimizin yüzüne bakacak, beraber yaşayacağız. Gidecek başka vatanları olanlar için birbirimizi kırmamalıyız. Şahsi emellerini milli emellerimizin üstünde tutanlar için birbirimizle savaşma hatasına düşmemeliyiz.

Ya kardeşliği seçer, Anadolu’da yaşarız. Ya kuma siyaseti yaparak zayıflar, yem oluruz. Bu seçimi kazanmadığımız zaman ölüm mukadderdir. Başkalarının kazanması için biz niçin kaybedelim? Kanla yoğrulmuş vatanımızın kardeşlik ateşi ile dünyayı aydınlatması emelimizdir. Fırkalar geçer.. liderler ölür.. Çocuklarımıza hasımlık mirası bırakmayarak bu seçimi kazanmak zorundayız.

//

Ağlamak, hayıflanmak ve geçmişi tenkit ederek teselli olmak seçimi kaybetmektir. Erdemli insan; geçmişiyle övünerek bugün yatan insan değildir.  Geçmişini iyi tetkik edecek, geleceğini kendin planlayacaksın. Senin geleceğini başkaları planlarsa bu planda senin rolün ölümdür. Akıllı insan kardeşliği seçendir. Bu seçimi kazanmak zorundayız.

  Muhammet MARAP  
Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, SEÇİMİ, KAZANMAK, ZORUNDAYIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı