Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 14:27
 
Başbuğ’a çok sert eleştiri. BORU GÖSTERMEYE BENZEMEZ
Siyaset Haberi
Başbuğ’a çok sert eleştiri. BORU GÖSTERMEYE BENZEMEZ

Erdoğan’dan İlker Başbuğ’a çok sert eleştiri
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Ergenekon kumpası sonucu hapis yatan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a yüklendi. Erdoğan, "askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasayı Meclis'ten geçirenleri FETÖ'nün siyasi ayağı" olarak işaret eden Başbuğ için milletvekillerine "mahkemeye verin" çağrısı yaptı.


BORU GÖSTERMEYE BENZEMEZ”


Erdoğan’ın 26’ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a yönelik sözleri özetle şöyle:15 Temmuz'un ardından askeri mahkemeleri kaldırdık. Eski bir genelkurmay başkanı bu düzenlemeyi bahane ederek Meclisimizi itham eden açıklamalar yapmıştı. Kendi grubumuza sesleniyorum parlamentonun hukukunu korumak üzere hepiniz dava açmalısınız.* TBMM'de 25 Haziran 2009'da geçen düzenlemenin amacı darbelere zemin hazırlanmasını önlemekti. Darbelere zemin hazırlayan hukukun işlemesinin önüne geçen yanlış bir uygulamanın düzeltilmesidir. Suç işleyen kişinin asker kimliğinin ona ayrıcalık tanımasının hukukta yeri olamaz.


Bu boru göstermeye benzemez. Parlamentonun hukuku boru ile sindirilemez. Bundan yaklaşık 11 yıl önce tüm partilerin desteği ile çıkarılan bir düzenlemenin üzerine FETÖ gölgesi düşürülmeye çalışılması en hafif tabiriyle Meclis’e saygısızlıktır.


İLKER BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ?


Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, geçen hafta özel bir televizyon kanalında bir programa konuk olmuştu.

Haziran 2019’da TBMM’den geçirilen torba yasadaki “askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan” maddeyi hatırlatan Başbuğ, “26 Haziran 2009’daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ’nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur” demişti

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başbuğ’a, çok, sert, eleştiri., BORU, GÖSTERMEYE, BENZEMEZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı