Haber Detayı
15 Haziran 2015 - Pazartesi 11:47
 
Arda Boyları RİZE'de Sahneleniyor.
Diğer Haberi
Arda Boyları RİZE'de Sahneleniyor.

Samsun Devlet Opera ve Balesi,prömiyerini 04.06.2015 'de gerçekleştirdiği ''Arda Boyları''dans gösterisi ile turne kapsamında 15.06.2015 pazartesi saat 20:00'de İsmail Kahraman Kültür merkezinde Rize halkı ile buluşacak.

Trakya yöresine ait çok sevilen türkülerden biri olan Arda Boyları’nın hikâyesini ve müziğini modern dansla harmanlayan Arda Boyları, birbirlerine âşık iki genç olan Halime ve Recep’in hikâyesini anlatıyor.

Koreografi ve rejisi Özgür Adam İnanç’a ait olan Arda Boyları’nın müzikleri İsmail Sezen ve Arda Erdem’e ait.

//

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar, Çalın Davulları, Dere Geliyor Dere gibi çok sevilen türkülerin çok sesli müzik ile halk müziği senteziyle buluştuğu Arda Boyları’nda bağlama, darbuka, asma davul gibi yerel sazlar ve halk oyunu motifleri de bulunuyor.

Librettosu Ayşegül Çelik tarafından yazılan eserin dekor tasarımını Hakkı Kandır, kostüm tasarımını Gülnur Çağlayan gerçekleştirdi. Işık tasarımında ise O.Murat Yılmaz’ın adı var.

Dünya prömiyeri üç yıl önce Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından yapılan eser, Ankara’dan sonra ilk kez Samsun’da sahneleniyor.

Arda Boyları’nda Halime rolünde Ilgaz Erdağ ve Merve Gürer, Recep rolünde Erkin İnan, A.Cem Şenoğlu ve Orçun Ünal, Anne rolünde Ana Gorgiashvili ve Nazmiye Kıratlı Khozashvili, İsmail rolünde Orkun Baydoğan ve Y.Emre Örgüt, Fatma Kadın rolünde Zeynep Bengier ve Arzu Kaya, Ağa rolünde David Khozashvili ve Y.Emre Örgüt, Zehra rolünde Damla Oktay ve Özlem Özdemir, Cemil rolünde ise Orkun Baydoğan, Serkan Bucuga ve Yiğit Erhan dönüşümlü olarak dans ediyorlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Arda, Boyları, RİZE'de, Sahneleniyor.,
Yorumlar
Haber Yazılımı